۰۳۱۳۲۲۰۸۳۳۳

سیل 46 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی خسارت زد
شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸
0 نظر
1302 بازدید

سید محمد موسوی روز پنجشنبه اظهار داشت: این خسارت 731 هزار هکتار اراضی زراعی و 90 هزار هکتار اراضی باغی را مورد تهدید جدی قرار داده است.
وی ادامه داد: 34 درصد به استان گلستان،13 درصد خوزستان،12 درصد مازندران،11 درصد لرستان،6 درصد فارس و 24 درصد باقیمانده به 11 استان کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمهال و بختیاری، اصفهان، همدان، خراسان شمالی، سمنان، سیستان و بلوچستان، ایلام، کردستان و تهران خسارت وارد شده است.
به گفته موسوی، سیل اخیر 49 درصد به زیربخش زراعت، 22 درصد به زیربخش آب، خاک و امور زیربنایی، 16 درصد به زیربخش باغبانی و 13 درصد به زیربخش دام و طیور و آبزیان خسارت وارد کرده است.
وی به اعزام 1400 نیروی کارشناس، ترویجی و خدماتی سازمان های جهاد کشاورزی برای کمک به اجرای برنامه های ستاد مدیریت بحران اشاره کرد و گفت: 200 کیلومتر از رودخانه ها لایروبی و انسداد خروجی 40 دهنه زهکش و 300 مورد مزارع آبزی پروری و کانال های آبرسانی کشاورزی رفع شد.
موسوی افزود: همچنین در این مدت، 160 کیلومتر سیل بند،500 کیلومتر جاده بین مزارع و 10 کیلومتر شبکه برق چاه های کشاورزی مرمت شدند.
وی بازکردن دو دهانه پل، ترمیم 6 دهانه انهار و لوله گذاری جهت خروج آب از اراضی کشاورزی و مناطق مسکونی را از دیگر اقدامات مقابله با سیل برشمرد و گفت: در سیل اخیر، 30 هزار تن نهاده های دامی، 10 تن بذر، 10 هزار کیلوگرم گوشت، 320 هزار کیلوگرم آرد، 3 هزار کیلوگرم تخم مرغ، 6 هزار پرس غذای گرم، 150 تخته چادر استقرار دام و 7 دستگاه نانوایی سیار تأمین و توزیع شده است.
موسوی با اشاره به جابجایی خانوارهای عشایری در معرض خطر سیل و تجهیز انبارها و مهمانسراها به منظور اسکان مسافران سیل زده، یادآور شد: 400 هزار رأس دام سبک و سنگین در سطح 105 روستا و مناطق عشایری جابجا شده و اسکان موقت یافتند.
وی بازدید، ارزیابی و ایمن سازی چاه ها، قنوات، سیل بندها، تاسیسات آبی، دریچه های تنظیم آب، کانال های آبیاری و سدهای خاکی را از دیگر اقدامات صورت گرفته برای با مقابله سیل اخیر عنوان کرد.
به گزارش ایرنا، بارندگی ها و سیل اخیر، همه استان های کشور را درگیر کرد، اما مشکلات در 6 استان ایلام، کرمانشاه، لرستان، خوزستان، چهارمحال بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد جدی تر بود و به تاسیسات و زیرساخت ها و بخش کشاورزی این مناطق آسیب بسیاری وارد کرد.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر